Jak s městskými byty v Jeseníku?
Svůj názor nám poslal bývalý starosta a současný zastupitel Petr Procházka.
Ve věci městských bytů mám také vcelku jiný názor na postup, který předkládá vedení města, a který byl mimo jiné projednáván na investičním výboru. Vracím se k tomu, co jsem již navrhoval na jednom z předcházejících zastupitelstvech. Město má ve své podstatě dvě možnosti, jak řešit bytovou otázku. Buď půjde cestou “vytvoření podmínek pro bytovou výstavbu" nebo se rozhodne vzít výstavbu nových bytů do vlastních rukou. Byť jsem byl vždy zastáncem první varianty, a to nejen u bytů, ale cestovního ruchu, zaměstnanosti atp., tak jsem v dnešní situaci zastáncem varianty přímé výstavby bytů v režii města. Stručně zkusím zopakovat důvody k tomuto postoji.
Domnívám se, že vedením města navrhovaný, takřka developerský postup výstavby ve věci dostupných bytů nic zásadnějšího nevyřeší. K tomu je potřeba přičíst očekávané komplikované jednání se stavitelem, v jakém postavení bude město ve vztahu ke staviteli, jaký bonus pro město z toho plyne, jaká bude cena bytů - zcela jistě komerční, kolik bytů takto může vzniknout, v jakém časovém horizontu lze očekávat výsledek...
Jsem toho názoru, že je vhodná situace, aby město mělo větší ambice než výše uvedený návrh postupu v otázce nových bytů. Nacházíme se v době obrovského nárůstu cen bytů v metropolích a krajských městech a jejich nedostupnosti pro mladou generaci. Vedle toho dlouhodobě přihlížíme, jak trvale a výrazně klesá počet obyvatel Jeseníku a Jesenicka, zejména těch mladých. Můj návrh spočívá v tom, že město získá ze Státního fondu rozvoje bydlení úvěr na výstavbu nových nájemních bytů, myslím tím bytů 21. století a především bytů zcela nových. Z tohoto úvěru lze postavit byty pro občany ve věku do 30 let, případně nad 65 let. Město by takovým krokem mohlo zásadně ovlivnit nejen klesající počet obyvatel, ale i jeho strukturu (výrazně stárneme) a získat nemalý majetek, který následně může nájemníkům prodat. Jestliže vedení města volá po tzv. startovacích bytech, může jít o startovací byty, ve kterých si město nastavuje podmínky a výši nájmu tak, aby to bylo přijatelné. Jako velkou výhodu vidím také skutečnost, že si město celou záležitost řídí samo. Budiž nám výstrahou, jak dopadly různé kombinace výstavby bytů, kde byl jen podíl města. Šlo o následné dlouhodobé soudní spory, viz bytový dům na Husově ulici. Je také nabíledni, že úvěr by byl splácen z nájemného. Vzhledem k tomu, že by se jednalo o nově postavené byty, neměly by být také vysoké nároky na opravy a údržbu. K výši úvěru lze uvést, že musí být splacen do 30 let po ukončení výstavby a jeho výše je až do 90% uznatelných výdajů.
Petr Procházka,
městský zastupitel Jeseník, ODS
29. 10. 2019, autor: neznámý