Okresní školství v hluboké krizi. Na vině je legislativa a byrokracie
Jesenický týdeník uspořádal červnový Press Club na téma Problémy školství v okrese Jeseník.
Pozvání přijali starostka města Jeseník a bývalá ředitelka ZŠ Česká Ves Zdeňka Blišťanová, zástupkyně ZŠ Jeseník Romana Grosičová, senátor a místopředseda ústavně-právního výboru Miroslav Adámek, ředitel Gymnázia Jeseník Antonín Javůrek a ředitele HŠVP Petr Procházka. Debatu zdatně moderovala jesenická zastupitelka Dagmar Ponechalová. Jeseník – Dagmar Ponechalová v úvodu přivítala všechny přítomné a prozradila, že i ona měla něco společného se školstvím. Besedu rozdělila do několika bloků. Prvním tématem byla legislativa. Jak se ukázalo v průběhu večera, problémy Jesenicka jsou problémy celostátní. Všichni se shodli na tom, že legislativa je přebujelá a její naplnění je administrativně stále náročnější. Podle Javůrka je třeba ji seškrtat alespoň o 50%, ale to Adámek vyloučil z důvodu složitosti legislativního procesu.
Dalším problémem je celostátní nedostatek učitelů, chybí generace učitelů 35-40 let, do praxe jde jen polovina absolventů. Je to problém i na Jesenicku a v jakých předmětech? Podle diskutujících chybí učitelé přírodních věd, učitelé v mateřských školách. Mladí odcházejí kvůli nízkým platům a kvůli tlaku úředníků ze školské inspekce a rodičů, kteří stále více zasahují do učebního procesu. Dalším problémem je nedostatek dětí. Letos odchází studovat na střední školy mimo okres 153 deváťáků a 4 střední školy se přetahují o zbylých 96! Ze středoškolských oborů na Jesenicku chybí studium informačních technologií a zdravotní školství. Ale i učební obory jako automechanik či kadeřnice. Soukromé vysoké školství je pro Jesenicko nevhodné, ale údajně existuje zájem Univerzity Palackého otevřít nějaké obory v Jeseníku.
Negativně se hovořilo o inkluzi, tedy začleňování pomalejších dětí do výuky. Ta podle diskutujících nebyla řádně připravena a stála už téměř 3 x více než se odhadovalo. Navíc docházejí peníze a asistenti, většinou nekvalifikovaní, ze škol mizí a vše zůstává na učitelích. Ti to logicky nemohou zvládat. Podmínky pro výuku se tak neustále zhoršují. A to je další důvod, proč mladí učitelé mizí do jiných oborů.
A jak může pomoci město Jeseník? I to je problém, protože nejsou peníze na byty pro místní mladé rodiny a tím pádem ani pro nově příchozí.
Každé další téma bylo opepřeno další a další byrokracií. Vzhledem k množství informací přineseme podrobnosti k jednotlivým tématům postupně v několika vydáních našeho listu.
18. 6. 2019, autor: ma