Vzdělání je základ
Lubomír Věstínský jr. je absolvent jesenického gymnázia. V roce 2002 získal titul Bc. a v roce 2006 titul Mgr. v oboru informatika na Katedře informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Před prací pro město Jeseník v letech 2007 – 2011 působil jako informatik - ITS - informační technologie a systémy s.r.o. , ve vývoji informačních systémů pro call centrum, spravoval servery a síťové infrastruktury s uživatelskou podporou. V letech 2006 – 2007 pracoval rovněž jako informatik u firmy Kamila Juříka AFX, která doposud poskytuje internetového připojení. Zde měl na starosti konfiguraci síťových prvků, rozšiřování informačního systému pro konfiguraci sítě a zákaznického portálu a opět správu serverů a síťové infrastruktury s uživatelskou podporou. V té době se staral i o server Jesenického týdeníku s.r.o.
Práce pro město Jeseník
V letech 2010-2014 ovládala na jesenické radnici koalice ČSSD, Mladí pro Jeseník a ODS. Významný člen ČSSD, zastupitel a otec Lubomír Věstinský sr. jej v roce 2011 přemluvil, aby začal pracovat pro město Jeseník, protože v té době zde byl podstav. Nastoupil do funkce řadového technika. V roce 2012, po neuvěřitelné aféře tehdejšího šéfa IT Mariana Brabce, kdy zcizil otázky pro výběrové řízení pro svou manželku, se stal vedoucím oddělení informatiky. Měl na starosti administrativu, rozpočtování, smlouvy, jednání s dodavateli, správu serverů a síťové infrastruktury, automatizaci zálohování a monitoringu, vývoj tiketovacího systému a to vše s uživatelskou podporou. Pokud se vám zdá hodně odborných činností, tak je to jen proto, že to tam tehdy nikdo jiný neuměl a vše se objednávalo dodavatelsky (pořádně draze) od externích firem. Nicméně v historii města doposud nikdo na městském úřadě neměl tak vysoké vzdělání a odborné zkušenosti potřebné pro funkci IT pracovníka.
Výchozí stav
V roce 1998 jsem vstoupil do komunální politiky, a protože mi byla blízká problematika informačních technologií, zajímal jsem se o ně. Byl jsem zděšen IT pravěkem na jesenickém městském úřadě. Ani v roce 2011 to však nebylo o moc lepší. Nechám zavzpomínat Luboše Věstinského jr.: „Nástrojové a přístrojové vybavení 1 šroubovák, 1 kladivo, převážně jeden dodavatel hardware a spotřebního materiálu. Stav datových rozvoden tzv. libanonský Bejrút, firewall sloužil jako veřejná polička pro odkládání kávy. “
Každý uživatel měl práva administrátora, mohl si instalovat, co chtěl. “Franta” měl deset let heslo “franta”. Při výpadku elektřiny byly mnohé důležité systémy nezálohované anebo po nahození elektřiny se automaticky nenastartovaly. Hlavní serverovna sloužila jako sklad materiálu. Co se papírů týče, neexistovala smlouva na připojení k Internetu - ztratila se. Neexistovala evidence přijatých faktur na oddělení informatiky, tudíž ani aktuálního stavu čerpání rozpočtu. Totéž u základní skladové evidence či skladových zásob často používaných materiálů. Pro každý jeden kabel se chodilo do obchodu s IT technikou. Informatici nedokázali “nacvaknout” telefonní kabel - museli jít pro něj do obchodu. Nebyla stálá projekční technika v době, kdy toto měla každá základní škola. Příspěvkové organizace města byly “zásobovány” jen tou nejstarší technikou, která úřadu “odpadla”. Informatik nedokázal vyměnit ani baterii v záložním zdroji, musela to udělat externí firma.“
Konečný stav
Zde necháme promluvit odborníka na IT technologie Davida Hauerlanda z firmy Web4Soft, ktery má kvalifikaci na odborný pohledu z venku: “Nová serverovna města Jeseník je na místní poměry rozhodně nadstandardní. Navzdory menší ploše je serverovna vhodně umístěná v čisté, zděné chladné místnosti na okraji budovy, což dle mého názoru přineslo úsporu na stavebních úpravách a dále přinese úsporu na chlazení. Bylo myšleno na důležité věci, jako jsou např. nová promyšlená elektroinstalace, redundantní klimatizace, zálohování napájení, požární a přístupový systém. Zároveň byly řešeny i detaily, které se můžou v budoucnosti ukázat jako velmi podstatné a ušetřit finanční prostředky. Jedná se hlavně o velikost a promyšlené rozmístění racků včetně jejich chlazení a také o kabelové žlaby které skrývají veškeré kabeláže, zvyšují spolehlivost a bezpečnost a usnadňují manipulaci. Dále se jedná o dimenzování celého systému, který je připraven na budoucí nároky. Myslím, že město může být na novou serverovnu právem hrdé a věřím, že její přínos ocení při provozu svých kritických aplikací.”
Důvody zrušení oddělení IT?
Rozpočet na IT technologie díky úsilí Věstinského jr. neustále rostl. V loňském roce vybudovaná serverovna za 2,6 mil. korun je jednou z nejmodernějších v okrese. Současně vše, co jde, dělalo IT oddělení vlastními silami. Externí firmy a provize s nimi spojené se „nechytaly“. Současně jak rostl rozpočet, přibývalo chuti používat peníze z něj na jiné účely než bylo schváleno. Věstinský jr. odolával tlaku bývalého vedení, tajemníka i současného vedení, které se už naučilo jak a za jakým účelem rozhazovat veřejné prostředky. Vzpomeňte na nový software pro Senior Taxi, který je nedokončený a jehož roční „údržba“ stojí více než samotný program. Ten dodal bez výběrového řízení kamarád Tomáše Vlazla a Věstinský jr. jako vedoucí IT nedostal možnost se k němu vyjádřit. Přes něj by totiž tento paskvil nikdy neprošel.
Vedoucí IT oddělení je samozřejmě odpovědný za bezpečnost sítě. Na konci minulého roku došlo k několika dokonaným hackerským útokům, medializované byly ty v OKD a v benešovské nemocnici. Došlo k nim i v Jeseníku, ale díky připravenosti IT oddělení byly zmařeny. Jako preventivní opatření Věstinský jr. nastavil omezení některých webů, které zahlcovaly výpočetní techniku nebo z nich hrozil vstup další nákazy. To způsobilo v řadách úředníků zděšení, protože nemohli v pracovní době surfovat například na centrum.cz či seznam.cz. Vedení města okamžitě zasáhlo a požadovalo obnovení zábavy pro úředníky. To Věstinský jr. podmínil tím, že za případné útoky na počítačovou síť a její bezpečnost nebude zodpovědný.
Komunistické metody
Nové vedení města má svého “odborníka” na IT přímo v městské radě – Lukáše Morávka. Dokonce to měl napsáno i pod svou fotografií na oficiálních stránkách města. Pracoval a možná i pracuje pro Google jako internetový marketér. Je to ovšem absolvent filozofické fakulty v Olomouci a o IT neví zhola nic. Toho “někdo” vyslal na inspekci IT oddělení, kde se musel přiznat, že tomu vůbec nerozumí… Tak nastoupily jiné metody.
Městská rada rozhodla o vyhazovu Věstinského jr. na svém zasedání 13.1.2020. V bodě „různém“ změnila rada organizační strukturu tak, že zrušila oddělení IT a tím pádem i místo vedoucího IT. Věstinský jr. dostal okamžitou výpověď, odevzdal klíče a bude 2 měsíce doma. Zbývající pracovníci se středoškolským vzděláním byli převedeni pod nově vzniklé Oddělení rozvoje města. To vzniklo na popud starostky Blišťanové v září 2019. Ale o tom až někdy jindy. Mimochodem Brabec působí na úřadě dodnes. Nejschopnější a nejvzdělanější pracovník IT tedy skončil. S malou vadou na kráse. Požadoval po radě důvodovou zprávu, na jejímž základě byl odvolán. Tu dostal až v pátek 17. ledna 2020. A světe div se, z meta dat vyplynulo, že byla napsána téhož dne, tedy v pátek 17. ledna ráno! Moudří radní ji tedy nemohli mít v pondělí k dispozioci! Podle čeho se rozhodovali vědí jen oni sami. Každopádně zfalšovaná důvodová zpráva obsahuje takové perly, že se o ně musíme v některém z příštích čísel podělit. Město Jeseník pod vedením Zdeňky Blišťanové chce zavádět kontroverzní 5G sítě, ale vlastní IT oddělení má v troskách. Kdo to bude zavádět? Lidé bez potřebného vzdělání a zkušeností nebo spíše externí firmy za tučné peníze a provize? Vedle provizí za zbytečné nákupy, osobní animozity a „klidu na práci“ pro úředníky to byl možná ten poslední důvod.
Epilog nebo prolog?
Lubomír Věstinský jr. je nešťastný. Ovšem ne z toho, co se stalo, ale z toho, co následovalo. Dostal tolik lukrativních nabídek ze soukromého a dokonce i ze státního sektoru, že si nyní nemůže vybrat. “Profesionálové” na radnici si pro 21. století už vybrali - stagnaci a amatérismus.
28. 1. 2020, autor: ma