Mezi pěti vítězi soutěže v ČR se objevila tři lázeňská města, jejichž prosperita je částečně či plně závislá na zdravotní turistice. Dovolujeme si upozornit na konkrétní příklad lázeňského města Bad Weissee v Německu, které se právě principem předběžné opatrnosti rozhodlo řídit a instalaci 5G sítí odmítlo. Vyjádření starosty lázeňského města Bad Weissee Petera Höße: “ Rada města jednomyslně rozhodla odstoupit od implementace netestované sítě 5G. Při rozhodování Rada vnímala vysoký stupeň zodpovědnosti vůči obyvatelům i klientům města a vzala v úvahu reputaci lázní Bad Wiessee jako zdravé destinace pro relaxaci a léčení.”
Nejedná se ale jen o menší města. Příkladem může být sídlo velké části institucí EU. Belgická ministryně životního prostředí Céline Fremault již v březnu letošního roku zamítla instalaci 5G v Bruselu s odůvodněním: „Nemohu schválit takovoutechnologii, ať už se jedná o 5G nebo jinou, když nejsou respektovány stávající normy záření, které musí chránit lidi. Obyvatelé Bruselu nejsou pokusní králíci,jejichž zdraví mohu se ziskem prodat. Nemůžeme si dovolit žádné pochybnosti.“
Byli bychom rádi, kdyby i česká vláda takto chránila své občany a přistoupila k principu předběžné opatrnosti.
(Citace z textu “Výzva ke spolupráci při hledání vyváženého postupu k ochraně obyvatel vzhledem k plánované implementaci sítí 5G”)
21. 1. 2020, autor: